image
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality > Informace Krajského úřadu Středočeského kraje o možnosti vyzvednout důchod

Informace Krajského úřadu Středočeského kraje o možnosti vyzvednout důchodVážení kolegové,

MPSV vydalo nové informace ohledně současné mimořádné situace (zpráva ze dne 20. 3. 2020 https://www.mpsv.cz/web/cz/informace-ke-koronaviru).

Kromě dalších velmi důležitých informací byla vydána zpráva o dohodě MPSV s ČSSZ a Českou poštou možnost vydávat důchody na základě plných mocí:

Cit.: „13:30 - Během nouzového stavu senioři nebudou muset pro důchod na poštu osobně. Dočasně bude možné vyzvedávat důchody na základě plné moci. Česká správa sociálního zabezpečení po dohodě s MPSV a Českou poštou umožní, aby po dobu vyhlášení nouzového stavu měli poživatelé důchodu možnost požádat o převzetí důchodu své příbuzné nebo jiné důvěryhodné osoby. Další informace a formulář plné moci ZDE

Proto rozhodně doporučujeme využívat těchto možností před ustanovováním zvláštního příjemce dávky důchodového pojištění podle zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního pojištění, ve znění pozdějších předpisů.

Tímto opatřením, které považujeme za velmi žádoucí, se zabrání zatěžování praktických lékařů při vydávání potvrzení pro řízení ve správním řízení, vč. Vašeho ověřování skutečností pro oprávněnost ustanovení zvláštního příjemce a tím i fyzického kontaktu s klienty.  Plná moc od oprávněných příjemců nemusí být ověřená.

Prosíme, abyste případné žadatele o ustanovení zvláštního příjemce o této možnosti informovali, a to i v případě, kdy máte dosud zahájené a neukončené správní řízení - př. vzetí žádosti.

 

Z pochopitelných důvodů není nyní prioritou plnění povinnosti obcí pravidelné kontroly zvláštních příjemců jak si plní své povinnosti. Na kontrolu se zaměřte jen v případě vážného podezření na zneužívání, s tím, že budete minimalizovat fyzický kontakt na opravdu nezbytné případy  v rámci dosud doporučovaného sociálního šetření.

 

V případě potřeby se můžete obracet i na kolegyni Jitku Cardovu, tel.: 257  194, mobil: 724 181 247, e-mail: cardova@kr-s.cz.

 

 

Stále doporučujeme pravidelně sledovat stránky MPSV, kde jsou pravidelně uveřejňovány další informace, odkaz: https://www.mpsv.cz/web/cz/informace-ke-koronaviru.

 

S ohledem na skutečnost, že zvláštního příjemce může ustanovovat i obec I. typu, prosíme o přeposlání tohoto e-mailu rovněž těmto obcím ve Vaše správním obvodu.

 

Velice děkujeme za spolupráci a přejeme hodně sil

 

S pozdravem Petr Hrubý


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů